Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

V komunální politice jde vždy o konkrétní témata. Zde se můžete seznámit s prací, kterou se podařilo realizovat v minulých čtyřech letech. A také s nápady, které chceme otevřít a realizovat v dalším volebním období 2018-2022.Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Sever

 

Problémová obytná zóna mění svou tvář. Také díky úspěšnému čerpání financí z EU se rekonstrukce dočká v pořadí již devátý bytový dům

Po 29.07.2013 14:21

Proměna problémové brněnské lokality, kde se kumulují sociální, společenské a ekonomické problémy, nadále pokračuje. Na konci letošního srpna zde odstartuje v rámci projektu Integrovaný plán rozvoje města v problémové obytné zóně rekonstrukce a nástavba v pořadí již devátého bytového domu. Problémová část, která se nachází na pomezí městské části Brno-střed a Brno-sever patří k historicky nejzanedbanějším místům. Díky úspěšnému čerpání finančních prostředků z EU však dochází k postupnému navracení úrovně včetně zvyšování bezpečnosti. Problémová obytná zóna tak úspěšně mění svou tvář.

„Kdy ž se na počátku roku 2008 naskytla možnost získání dotace z fondu EU na zlepšení stavu problémových obytných lokalit, město Brno neváhalo a zahájilo přípravu. Celkové výdaje integrovaného plánu jsou odhadnuty na 450 mil. Kč, přitom dotační prostředky z Evropského fondu regionálního rozvoje budou zastoupeny částkou ve výši až 134 mil. Kč,“ uvedl primátor města Brna a předseda MěVV ČSSD Brno-město Roman Onderka.

Schodišťový bytový dům s historickou fasádou Bratislavská 36a, jehož rekonstrukce právě startuje, byl postaven roku 1906. V objektu je nyní 13 bytových jednotek, z nichž 10 je využíváno, 3 byty jsou volné z důvodu havarijního stavu.

„Nájemníci dostanou po dobu oprav náhradní byty, do kterých se budou moci vrátit. Zda tak učiní, je jen na nich,“ upřesnil průběh rekonstrukce domu na ulici Bratislavská 36a náměstek primátora města Brna a místopředseda MěVV ČSSD Brno-město Oliver Pospíšil.

V rámci rekonstrukce zde proběhne komplexní obnova společných částí domu a společných prostor, statické zajištění stropních konstrukcí a bude vybudována nástavba včetně nového výtahu. Bytové jednotky budou mít nová okna, dveře, podlahy, rozvody elektřiny, kanalizace, vody a vytápění. Fasáda ze dvora bude zateplena a historická fasáda z ulice opravena. Po roční rekonstrukci vznikne v domě i díky půdní vestavbě celkem 19 bytových jednotek velikosti 1+kk – 2+kk (32,2 – 67,6 m²). Komplexní oprava tohoto domu bude stát přes 28 mil. Kč, se zajištěním pořádku a bezpečnosti pomůže stejně jako v ostatních nových domech nejen kamerový systém, ale také domovník.

Jako první byl v listopadu 2011 zkolaudován bytový dům Spolková 3, druhým byl v únoru 2012 bytový dům Francouzská 44, třetí rekonstruovaný dům na ulici Francouzská 68 byl slavnostně otevřen v dubnu 2012. Následoval dům na ulici Francouzská 64, Bratislavská 62, Přadlácká 9 a Francouzská 20. V současné době probíhají stavební úpravy a půdní vestavba bytového domu Bratislavská 60. V listopadu letošního roku odstartují rekonstrukce dalších dvou bytových domů. Celkem tak bude v této problémové obytné zóně města opraveno 11 domů. Časově je projekt Integrovaný plán rozvoje města rozvržen do 5 let s realizací projektů v letech 2010 – 2014.